Komentaras dėl ECB valdančiosios tarybos pinigų politikos sprendimų
Europos Centrinio Banko (ECB) valdančiosios tarybos šio mėnesio sprendimas padidinti bazinę palūkanų normą 0,75 proc. punkto paankstina perėjimą nuo ilgai buvusio itin skatinamojo palūkanų normų lygio prie lygio, kuris padės užtikrinti, kad infliacija vidutiniu laikotarpiu vėl taptų ECB siekiamo 2 proc. dydžio.
Komentuoja Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus
Net ir po šio padidinimo palūkanų norma tebėra ganėtinai nedidelė ir skatinanti ekonomiką, nes dar nepasiekė ribos, kai brangesnis skolinimas ims akivaizdžiai riboti ekonomikos augimą. Valdančioji taryba numato, kad per kelis artimiausius posėdžius palūkanų normos bus toliau didinamos, o didinimo sparta ir galutinis lygis priklausys nuo euro zonos ekonomikos raidos ir jos prognozių.
Sparčiau didinamos palūkanų normos neleis pernelyg sparčiai didėti paklausai ir susiformuoti nuolat didėjančios infliacijos lūkesčiams.
ECB valdančioji taryba rugsėjo mėn. sprendimą priėmė atsižvelgusi į tai, kad infliacija tebėra gerokai per didelė ir tikėtina, kad ji dar gana ilgą laiką viršys tikslinį lygį. Rugpjūčio mėn. metinė infliacija euro zonoje siekė net 9,1 proc., kainų spaudimas tebestiprėjo ir apėmė daugiau sektorių, o infliacija artimuoju laikotarpiu gali dar padidėti. Nors didelę dalį kainų augimo vis dar lemia reikšmingai pabrangę energijos ištekliai, tačiau, net ir atmetus jų brangimo įtaką, vadinamoji grynoji infliacija jau gerokai viršija ECB siekiamą 2 proc. lygį (rugpjūčio mėn.– 4,3 %). Tai rodo, kad didesnė infliacija gali būti nulemta ne tik trumpalaikių veiksnių. Nors per artimiausius porą metų prognozuojama, kad infliacija reikšmingai sumažės, 2023 m. numatoma, kad ji vis dar galėtų siekti 5,5, o 2024 m. – 2,3 proc.
Palūkanų normų didinimas yra pagrindinė centrinių bankų priemonė, kai, lėtinant ekonomikos augimą, mažinamas spaudimas toliau taip sparčiai kilti kainoms. Jei delstume didinti palūkanų normas, rizikuotume, kad spartus kainų augimas tęstųsi ilgiau, o infliacijai suvaldyti ateityje tektų dar stipriau stabdyti ekonomikos augimą.