Lietuvos bankas
2023-03-08
11

Kovo 16 d. centrinis bankas į apyvartą išleidžia proginę 2 eurų monetą „Kartu su Ukraina“. Šią monetą – tiek numizmatinėje pakuotėje, tiek ritinėliais – nuo kovo 9 d. 8.00 val. bus galima nusipirkti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt.

Įsigyjant BU kokybės monetą numizmatinėje pakuotėje bus galima padėti Ukrainai. Kiekvieno, perkančio monetą, pagalba – 10 Eur, bendra monetos kaina – 14,52 Eur. Pagalbos lėšos bus pervestos į Ukrainos nacionalinio banko atidarytą sąskaitą humanitarinei pagalbai rinkti.

Užsisakydamas monetą iš anksto ar monetos išleidimo dieną, vienas pirkėjas galės nusipirkti ne daugiau kaip 2 vnt. BU kokybės monetų ir ne daugiau kaip 5 ritinėlius UNC kokybės apyvartinių monetų. Nuo kovo 17 d. BU kokybės monetų pardavimo apribojimai nebebus taikomi, o UNC kokybės monetų bus galima įsigyti, t. y. išsikeisti nominaliąja verte ne daugiau kaip 5 ritinėlius per dieną (apie prekybos ritinėliais tvarką plačiau skaitykite čia).

Proginės monetos nacionalinę pusę sukūrė dailininkė Eglė Žemaitė. Monetos centre – stilizuota saulėgrąža, kurios žiedlapiai – tarsi žmonių siluetai, susikibę rankomis, apsikabinę, saugantys vienas kitą, įkūnijantys vienybę, palaikymą, buvimo kartu stiprybę. Saulėgrąža meninėmis priemonėmis komponuojama tarsi kylanti saulė – naujos pradžios viltis, paukščiai – tai laisvė, viltis ir drąsa, tai tarsi žmonės, pakylantys virš aplinkybių, niekada nesitaikstantys su primesta valia. Kartu tai ir aliuzija į žmones, paaukojusius gyvybes, išskrendančias jų sielas. Monetos bendroji pusė tokia pati, kaip apyvartinių 2 eurų monetų, jos autorius – Luc Luycx.

Monetos „Kartu su Ukraina“ maksimalus galimas tiražas – pusė milijono vienetų, iš jų BU kokybės monetų numizmatinėje pakuotėje maksimalus galimas tiražas – 50 000 vnt. (iš jų 15 000 vnt. – išleidimo į apyvartą dieną), UNC kokybės monetų tiražas – 450 000 vnt. Monetas nukaldino UAB „Lietuvos monetų kalykla“. Padėti Ukrainai galima perkant būtent monetas numizmatinėje pakuotėje, o apyvartinės UNC kokybės monetos keičiamos nominaliąja verte.

Proginėmis 2 eurų monetomis galima atsiskaityti visose euro zonos šalyse.

Tai – jau antroji Lietuvos banko išleista moneta, skirta Ukrainos kovai už laisvę. 2022 m. bankas išleido kolekcinę sidabro monetą, ją pardavus surinkta ir Ukrainai pervesta 346 290 eurų.