Įmonių poreikis skolintis didėja, dauguma dėl paskolų besikreipiančių bendrovių gauna visą prašomą sumą
Didžioji dalis įmonių ir toliau savo veiklą ir investicijas ketina finansuoti vidiniais ištekliais, tačiau pamažu didėja ir išorinių finansavimo šaltinių poreikis, o dauguma į bankus paskolų besikreipiančių įmonių gauna visą prašomą sumą, rodo naujausia Lietuvos banko užsakymu atlikta ne finansų įmonių apklausa.
„Nors išskirtinai nuosavomis lėšomis veiklą finansuoja daugiau nei 60 % apklaustų ne finansų įmonių, daugėja bendrovių, ketinančių skolintis. Daugiau negu ketvirtadalis įmonių 2014 m. pirmąjį pusmetį ketina didinti skolinimąsi iš kredito įstaigų. Be to, bankai daugumai besikreipiančių įmonių paskolina visą prašomą sumą“, – sako Kristina Grigaitė, Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnioji ekonomistė.
Apklausos duomenimis, plėtrą planuoja 36,7 % įmonių, ketinančių skolintomis lėšomis finansuoti 10,9 % viso poreikio. Populiariausi išoriniai įmonių veiklos finansavimo šaltiniai yra bankų paskolos (jas naudoja 29,3 % besiskolinančių įmonių), išperkamoji nuoma ir faktoringas (26,3 %), sąskaitos pereikvojimas ir kredito linija (25 %). Skolinimąsi iš kredito įstaigų planuoja didinti šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis apklaustų įmonių. Aktyviausiai skolintis planuoja pramonės įmonės.
Skolintas lėšas įmonės daugiausia naudos įrenginiams, mašinoms, transporto priemonėms remontuoti ar įsigyti (40,4 %), taip pat žaliavoms ar medžiagoms pirkti (33,4 %) ir pastatams ar inžineriniams statiniams statyti, rekonstruoti, išsinuomoti ir įsigyti (12,3 %).
2013 m. antrąjį pusmetį į kredito įstaigas pasiskolinti ar pakeisti esamų įsipareigojimų sutarties sąlygas kreipėsi beveik penktadalis visų apklausoje dalyvavusių įmonių. Apklausos duomenimis, bankai patenkino beveik tris ketvirtadalius visų įmonių prašymų ir paskolino visą prašomą sumą.
Vertindamos bankų skolinimo sąlygas, įmonės pažymėjo, kad pastaruoju metu galimybė pasiskolinti ar pakeisti esamų sutarčių sąlygas iš esmės nepasikeitė.
Apibūdindamos galimus veiklos sunkumus, apklausoje dalyvavusios įmonės nurodė, kad didesnių sunkumų negu anksčiau turėtų kelti tinkamo personalo stygius ir padidėjusi mokesčių našta. Tarp mažiausiai sunkumų keliančių veiksnių buvo minimi sumažėję finansavimo šaltiniai, padidėjusios gamybos sąnaudos ir verslo partnerių įsiskolinimas.
Išsami Ne finansų įmonių apklausos dėl veiklos finansavimo apžvalga (912.4 KB download icon) pateikiama Lietuvos banko interneto svetainėje.