Lietuvos bankas
2021-01-12
11

2020 m. per Lietuvos banko CENTROlink mokėjimo sistemą atliktų mokėjimų skaičius ir jų vertė išaugo dvigubai, momentinių mokėjimų – daugiau nei keturis kartus. Nuo šių metų pradžios Lietuvos bankas pakeitė CENTROlink paslaugų įkainius, griežčiau vertins mokėjimo paslaugų teikėjus ir jų vadovų reputaciją.

„Mokėjimo sistema CENTROlink atlieka svarbų vaidmenį skatinant mokėjimo paslaugų sektoriaus plėtrą. Tai matyti iš jos veiklos rezultatų. Ypač džiugina momentinių mokėjimų šuolis, kuris rodo, kad ilgokai į Lietuvą keliavusi naujovė įgyja vis didesnį pagreitį ir populiarumą. Jau trečdalis gyventojų ir įmonių atliekamų pavedimų eurais į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje Lietuvoje yra momentiniai“, – sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys.  

CENTROlink sistemoje 2020 m. atlikta daugiau kaip 95 mln. mokėjimų (2019 m. – 43 mln.), kurių vertė sudarė beveik 170 mlrd. Eur (2019 m. – 88 mlrd. Eur). Šiuo metu CENTROlink paslaugomis naudojasi 136 mokėjimo paslaugų teikėjai (2019 m. buvo 103) iš 14 Europos ekonominės erdvės (EEE) šalių. 

Momentinių mokėjimų skaičius pernai, palyginti su 2019 m., šoktelėjo nuo 3,6 mln. iki 17,1 mln., o vertė – nuo 3 mlrd. iki 12,4 mlrd. Eur. Naudodamiesi CENTROlink galimybe savo klientams teikti momentinių mokėjimų paslaugas turi 26 Lietuvos ir EEE šalių mokėjimo paslaugų teikėjai.   

Kasdien per CENTROlink infrastruktūrą atliekama vidutiniškai daugiau kaip 260 tūkst. mokėjimų, kurių vertė viršija 460 mln. Eur.

Nuo šių metų pradžios Lietuvos bankas reikšmingai sumažino ir suvienodino CENTROlink mokėjimo paslaugų įkainius už gaunamus ir siunčiamus SEPA kredito ir momentinius mokėjimus. Jie dar labiau mažės finansų įstaigoms, kurios per metus atlieka daugiau nei 30 mln. mokėjimų. Be to, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigoms, kurioms tenka daugiau nei 80 proc. mokėjimų, bus atidarytos atskiros klientų lėšų ir nuosavų lėšų sąskaitos. Tiesa, minimalus mėnesinis mokestis už mokėjimo nurodymus padidės.

Atsižvelgdamas į CENTROlink paslaugų plėtrą bei augantį finansų rinkos dalyvių susidomėjimą, Lietuvos bankas toliau stiprina tiek naujų, tiek ir esamų mokėjimo paslaugas teikiančių įmonių kontrolę – griežčiau vertins bendrovių, jų akcininkų bei vadovų reputaciją, atvejus, kai jiems pritaikomos poveikio priemonės. Per praėjusius metus prie CENTROlink prisijungė ir paslaugas savo klientams pradėjo teikti 39 finansų įstaigos, tačiau, vertinant riziką, 12 prašymų buvo atmesta. Mokėjimo paslaugas teikiančių įmonių veikla ir mokėjimai atidžiai stebimi, o kilus abejonių dėl operacinės ir pinigų plovimo rizikos valdymo priemonių tinkamumo, paslaugos stabdomos arba apskritai nutraukiamos. Dėl minėtų ir kitų priežasčių prieigos prie sistemos nuo 2016 m. neteko 10 įstaigų, 4 iš jų – praėjusiais metais.

Papildoma informacija 
CENTROlink yra Lietuvos centrinio banko mokėjimo sistema, suteikianti techninę galimybę per Lietuvos banko infrastruktūrą prisijungti prie bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) ir TARGET2 atsiskaitymo sistemos EEE licencijuotiems mokėjimo paslaugų teikėjams – bankams, kredito unijoms, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigoms. Prisijungę prie sistemos jie gali siūlyti momentinius mokėjimus 24 val. per parą ištisus metus be poilsio ir švenčių dienų, taip pat standartinius kredito pervedimus ir tiesioginio debeto paslaugas.