CENTROlink: po rekordinio šuolio – toliau auganti mokėjimo paslaugų pasiūla
Lietuvos bankas plečia CENTROlink mokėjimo sistemos paslaugas, atverdamas nebankinio sektoriaus įstaigoms, kurios atitinka sugriežtintus reikalavimus, kelią į TARGET2 mokėjimo sistemą, per kurią galima pasiekti daugiau kaip 50 tūkst. bankų visame pasaulyje.
„Siūlydama plačią mokėjimų geografiją, CENTROlink sistema atspindi augančios rinkos, ypač Europoje sparčiai populiarėjančių momentinių mokėjimų, poreikius. 2019 m. skaičiavome rekordus – mokėjimų skaičius ir vertė padvigubėjo, dalyvių skaičius augo daugiau kaip 70 proc. Šiemet numatome tolesnę plėtrą“, – sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys. Jis taip pat pabrėžia, kad prieiga prie CENTROlink sistemos suteikiama po itin kruopščios atrankos, o pažeidusiųjų taisykles laukia griežtos sankcijos.
CENTROlink sistemą naudojančios nebankinio sektoriaus (elektroninių pinigų ir mokėjimo) įstaigos mokėjimus TARGET2 sistemoje gauti ir siųsti realiu laiku galės jau 2020 m. vasario mėn. TARGET2 – tai Eurosistemos sukurta ir valdoma atskirųjų atsiskaitymų sistema, skirta realiu laiku atlikti didelės vertės mokėjimus eurais. Šią sistemą mokėjimams eurais naudoja daugiau kaip 1 000 bankų, o kartu su filialais ir skyriais TARGET2 suteikia galimybę pasiekti apie 52 tūkst. bankų visame pasaulyje.
CENTROlink sistemoje 2019 m. atlikta beveik 43 mln. mokėjimų (2018 m. – 21 mln.), kurių vertė sudarė 88 mlrd. Eur (2018 m. – 43 mlrd. Eur). Toks rezultatas viršija net istorinį 33 mln. mokėjimų skaičių, pasiektą 2015 m., kai Lietuvos banko mokėjimo sistemoje dar dalyvavo ir didžiausi šalies bankai. Tai padėjo skatinti konkurenciją. Šių metų pradžioje momentinių mokėjimų paslaugas per CENTROlink savo klientams pradėjo teikti du bankai (TBI Bank EAD ir Ferratum Bank p.l.c.), šioje srityje bendradarbiaujame ir su kitais užsienio šalių bankais.
Prieiga prie CENTROlink suteikiama tik finansų įstaigoms, kurių reputacija nekelia abejonių, – nuo 2016 m. vertinant mokėjimo paslaugas teikiančių įmonių riziką buvo atmesta beveik 50 prašymų. Mokėjimo paslaugas teikiančių įmonių veikla ir mokėjimai atidžiai stebimi, o kilus abejonių dėl operacinės ir pinigų plovimo rizikos valdymo priemonių tinkamumo paslaugos stabdomos ar iš viso nutraukiamos. Tuo įsitikino beveik 10 įstaigų, kurios buvo atjungtos nuo mokėjimo sistemos.
Papildoma informacija
CENTROlink yra Lietuvos centrinio banko mokėjimo sistema, suteikianti techninę galimybę per Lietuvos banko infrastruktūrą prisijungti prie bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) Europos ekonominėje erdvėje licencijuotiems mokėjimo paslaugų teikėjams – bankams, kredito unijoms, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigoms. Prisijungę prie sistemos jie gali siūlyti momentinius mokėjimus 24 val. per parą ištisus metus be poilsio ir švenčių dienų, taip pat standartinius kredito pervedimus ir tiesioginio debeto paslaugas.