Lietuvos bankas
2023-03-01
11

2022 m. per Lietuvos banko CENTROlink mokėjimo sistemą atliktų mokėjimų skaičius padidėjo 1,5 karto, momentinių mokėjimų – daugiau nei dvigubai, o visų mokėjimų vertė – trečdaliu.

„Momentinių mokėjimų skaičius sparčiai artėja link pusės visų per CENTROlink atliktų mokėjimų. Tai rodo, kad vartotojai vis daugiau naudojasi šiuolaikinėmis mokėjimo paslaugomis, ši rinka sparčiai auga. Lietuvos bankas toliau diegs naujoves, kad mokėjimai taptų dar patogesni ir gyventojams, ir verslui“ – sako Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros departamento l. e. p. direktorius Tomas Karpavičius.

Per CENTROlink sistemą 2022 m. atlikta daugiau kaip 276,3 mln. mokėjimų (2021 m. – 186,1 mln.), kurių vertė sudarė 476,7 mlrd. Eur (2021 m. – 358,2 mlrd. Eur). Didėjo sistemoje jau veikiančių finansų įstaigų mokėjimų apimtis. 

2022 m., palyginti su 2021 m., momentinių mokėjimų per CENTROlink sistemą skaičius šoktelėjo nuo 63,4 mln. iki 128,1 mln., o vertė – nuo 77,5 mlrd. iki 137,6 mlrd. Eur. 2022 m. pabaigoje savo klientams teikti momentinių mokėjimų paslaugas galėjo 64 Lietuvos ir Europos ekonominės erdvės (EEE) šalių mokėjimo paslaugų teikėjai.

Prie momentinių mokėjimų plėtros prisideda ir Lietuvos banko teikiama pakaitinių identifikatorių paieškos paslauga (angl. Proxy Lookup Service, PLS). Ji leidžia inicijuoti mokėjimus pagal lėšų gavėjo mobiliojo telefono numerį, susiejant jį su sąskaita. Pinigams pervesti tereikia pasirinkti mobiliojoje programėlėje gavėją iš kontaktų sąrašo arba suvesti lėšų gavėjo telefono numerį. Kol kas šią paslaugą Lietuvoje teikia du bankai, 2022 m. pabaigoje ja naudojosi 530 tūkst. vartotojų. 

Atsižvelgdamas į rinkos poreikius, Lietuvos bankas vertina galimybes CENTROlink sistemą papildyti nauju prašymo sumokėti perdavimo ir tvarkymo (apdorojimo) funkcionalumu (angl. request-to-pay). Jis suteiktų galimybę patogiai realiu laiku patvirtinti, atidėti arba atmesti mokėjimus už gautas paslaugas, įsigytas prekes ir atlikti kitus mokėjimus iš savo sąskaitos. 

Šiuo metu CENTROlink paslaugomis naudojasi beveik 150 mokėjimo paslaugų teikėjų iš 19 EEE šalių. Šių metų antrąjį ketvirtį prie CENTROlink ketina prisijungti ir Vieningos iždo sąskaitos informacinės sistemos projektą įgyvendinanti Finansų ministerija. Tai leis operatyviau ir efektyviau vykdyti valstybės iždo mokėjimus, sudarys galimybę teikti mokėjimo infrastruktūros prieigos priemones kitiems šios sistemos dalyviams.

Prieiga prie Lietuvos banko mokėjimo sistemos suteikiama tik aukštus kokybės ir atitikties standartus užtikrinančioms finansų įstaigoms, nuolat išsamiai vertinama jų veikla, susijusios rizikos ir reputacija. Praėjusiais metais prieiga buvo suteikta vienuolikai naujų finansų įstaigų, šešios paraiškos buvo atmestos. 

Papildoma informacija 
CENTROlink yra Lietuvos centrinio banko mokėjimo sistema, suteikianti techninę galimybę per Lietuvos banko infrastruktūrą prisijungti prie bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) ir TARGET2 atsiskaitymo sistemos EEE šalių licencijuotiems mokėjimo paslaugų teikėjams – bankams, kredito unijoms, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigoms. Prisijungę prie sistemos jie gali siūlyti momentinius mokėjimus 24 val. per parą ištisus metus be poilsio ir švenčių dienų, taip pat standartinius kredito pervedimus ir tiesioginio debeto paslaugas.
CENTROlink: momentinių mokėjimų šuolis skatina tolesnę plėtrą