Lietuvos banko apklausti komerciniai bankai teigia jaučiantys didėjančią paskolų paklausą ir nurodo švelninę skolinimosi sąlygas. Šiemet tikimasi, kad paskolų verslui ir gyventojams portfeliai augs nuosaikiai.
„Bankai jaučia didėjančią verslo kreditavimo paklausą apyvartiniam kapitalui, investicijoms, susiliejimams, įsigijimams ir restruktūrizacijai finansuoti. Anot bankų, gerėjančios būsto rinkos perspektyvos ir didėjantis vartotojų pasitikėjimas per pastarąjį pusmetį pamažu didino ir būsto paskolų paklausą“, – naujausius Lietuvos banko apklausos rezultatus komentuoja Virgilijus Rutkauskas, Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas.
Apklausoje dalyvavę bankai tikisi, kad paskolų ir indėlių portfeliai šiemet augs panašiu tempu – vidutiniškai apie 3 %. 2015 m. turėtų išsilaikyti artimos šiems metams tendencijos, tačiau paskolų portfelis didės šiek tiek lėčiau.
Antrus metus iš eilės didesnė dalis apklaustų bankų tikina, kad skolinimo verslui sąlygas švelnina: įmonėms paskolos suteikiamos ilgesniam terminui, didinamos paskolų ar kredito linijų sumos. Apklausos rezultatai rodo, kad tam įtakos turėjo gerėjantys lūkesčiai dėl bendros ekonomikos situacijos, didėjanti konkurencija tarp bankų ir gausėjančios pinigų sumos bankuose. Tačiau apie pusė visų apklaustų bankų atsargiai vertino rizikingesnių paskolų teikimą, ir, pasak bankų, tokioms paskoloms taikomos maržos šiek tiek padidėjo.
Dalis apklaustų bankų teigė švelninę ir būsto paskolų sąlygas – mažino vidutines paskolų maržas. Dauguma respondentų tikisi, kad per ateinantį pusmetį būsto ir kitų namų ūkių paskolų paklausa šiek tiek padidės, tačiau tokių paskolų teikimo sąlygos nesikeis.
Skolinimo įmonėms sąlygų pokyčiai
(neigiamas procentų skirtumas rodo skolinimo sąlygų švelnėjimą)
Šaltiniai: Lietuvos banko atliktos bankų apklausos dėl skolinimo sąlygų ir Lietuvos banko skaičiavimai.
Apklausti bankai geriausiai vertino žemės ūkio, miškininkystės, pramonės ir prekybos įmonių finansinę padėtį. Prasčiausiai buvo vertinama statybos ir nekilnojamojo turto, transporto bei viešbučių ir restoranų finansinė padėtis, nors, palyginti su prieš pusmetį atliktos analogiškos apklausos rezultatais, šis vertinimas pagerėjo.
Komercinių bankų ir užsienio bankų filialų apklausos dėl skolinimo sąlygų atliekamos du kartus per metus norint gauti informacijos apie finansų įstaigų taikomas su palūkanomis nesusijusias paskolų sąlygas, skolinimosi sąnaudas ir rinkos lūkesčius. Išsamią bankų apklausos dėl skolinimo sąlygų apžvalgą (818.9 KB download icon) rasite Lietuvos banko interneto svetainėje.