Lietuvos bankas
2015-05-26
  • Fotolia_121948074_Subscription_Monthly_M (1).jpg
     
11

Komercinių bankų lūkesčiai dėl nekilnojamojo turto (NT) kainų pokyčių per metus pasikeitė iš esmės – beveik nebeliko būsto kainų augimą prognozuojančių bankų, nors dar pernai pavasarį tokių buvo daugiau nei pusė.

„Pernai pavasarį su euro įvedimu sieti NT kainų augimo lūkesčiai neišsipildė, šiuo metu kainų prognozės gerokai nuosaikesnės. Absoliuti dauguma apklaustų bankų prognozuoja, kad kainos bus stabilios“, – sako Darius Kulikauskas, Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas.

Apklausos duomenimis, kad NT kainos ateinančiais metais nesikeis, tikisi daugiau nei 80 % bankų. Palyginti, prieš metus du trečdaliai apklaustųjų prognozavo, kad kainos didės, o stabilių kainų tikėjosi vos 30 % respondentų.

nt_lukesciai.jpg

 

Bankai skirtingai vertina būsto ir komercinės paskirties NT rinkos perspektyvas. Kad senos statybos būsto kainos sumažės ne daugiau kaip dešimtadaliu, nurodė 9 % respondentų, o naujo būsto kainų kritimo per ateinančius metus tikisi 18 % apklausoje dalyvavusių bankų. Komercinės paskirties patalpų kainų augimo iki 10 proc. tikisi vos vienas iš vienuolikos apklaustų bankų.

Komercinių bankų ir užsienio bankų filialų apklausa dėl skolinimo sąlygų nuo 2014 m. spalio mėn. atliekama keturis kartus per metus (iki 2014 m. spalio mėn. – kas pusmetį). Ją atliekant siekiama gauti informacijos apie finansų įstaigų taikomas su palūkanomis nesusijusias paskolų sąlygas, skolinimosi sąnaudas ir rinkos lūkesčius. Bankų apklausos, atliktos 2015 m. kovo pabaigoje, atsakymai gauti iš septynių komercinių bankų ir keturių užsienio bankų filialų. Išsamius apklausos duomenis numatoma paskelbti kitą savaitę.