Lietuvos bankas
2022-07-01
11

Per artimiausius metus naujų butų didžiausiuose miestuose bus pasiūlyta mažiau nei per praėjusius 12 mėn., tad pasiūlos trikdžiai ir išaugusios statybos sąnaudos gali neleisti slopti lūkesčiams dėl būsto kainų – jie tebėra istoriškai dideli, rodo naujausios nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyvių apklausos rezultatai.

„Naujų butų trūkumo nuotaikos įsigali ne tik pardavimo, bet ir nuomos rinkoje – rinkos dalyviai prognozuoja, kad dėl to nuoma brangs visuose trijuose didžiuosiuose miestuose. Pasiūlos trikdžius padėtų įveikti aktyvesnis valstybės ir savivaldybių dalyvavimas būsto rinkoje nustatant NT mokesčius ir naujų būstų statybos procesų reguliavimo optimizavimas“, – sako Vaidotas Šumskis, Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnysis ekonomistas.

Kad sumažės naujų butų pasiūla Vilniuje ir Kaune, nurodė atitinkamai 55 ir 56 proc. apklausos dalyvių. Palyginti su prieš pusmetį daryta apklausa, besitikinčiųjų mažesnės pasiūlos sostinėje dalis padidėjo daugiau nei tris kartus, teigiančiųjų, kad naujų butų bus pasiūlyta mažiau Kaune, per ankstesnę apklausą apskritai nebuvo. Naujų butų sandorių skaičiaus kritimo tikėjosi didžiausia respondentų dalis nuo apklausos vykdymo pradžios 2015 m. Klaipėdoje naujo būsto rinkoje įtampa mažesnė, bet auganti. Apklausos dalyviai tikėjosi, kad Klaipėdoje naujų butų pasiūla padidės: taip manė 50 proc. respondentų, tačiau per pusmetį ši dalis sumažėjo ketvirtadaliu.

Apklausa: ribota naujo būsto pasiūla – NT rinkos Achilo kulnas

Reikšmingas parduoti ir nuomoti siūlomų naujų butų trūkumas gali sukelti reikšmingų disbalansų visoje būsto rinkoje – apklausos dalyvių nuomone, šie disbalansai yra istoriškai vieni didžiausių. Nesubalansuota pasiūla ir paklausa persikelia ir į kainų lūkesčius, kurie, NT rinkos dalyvių vertinimu, ir toliau yra istoriškai dideli. Daugiausia NT rinkos dalyvių manė, kad per ateinančius 12 mėn. naujų butų kainos Vilniuje ir Klaipėdoje kils 5–10 proc., o Kaune dauguma apklaustųjų tikėjosi, kad naujų butų kainos nesikeis. Dar stipresni nuomos kainų didėjimo lūkesčiai: daugėjo manančiųjų, kad visuose trijuose didžiuosiuose miestuose nuomos kainos per ateinančius 12 mėn. padidės.

Apklausos duomenimis, jau slūgsta įtampa kai kuriuose komercinio NT rinkos segmentuose. NT rinkos dalyviai nebematė disbalansų didžiųjų miestų prekybos patalpų rinkoje. Taip pat mažėjo respondentų, įžvelgusių su sandėliavimo patalpų pasiūlos trūkumu susijusių disbalansų Vilniuje.

Nuosaikesni ir biurų nuomos kainų lūkesčiai – mažėjo prognozuojančiųjų kainų didėjimą, o dauguma apklausos dalyvių teigė, kad kainos nesikeis. Numatomo verslo centrų neužimtumo lygio lūkesčiai reikšmingai nepakito – Vilniuje pokyčių nesitikima, Kaune – tikimasi tolesnio A klasės biurų neužimtumo mažėjimo. Biurų paklausos atsigavimas labiau juntamas Kaune, kur rinkos dalyvių lūkesčiai dėl biurų paklausos augimo Kaune atsigavo po 2020 m. buvusio nuosmukio, o Vilniuje vis dar daugiau NT rinkos dalyvių tikisi, kad biurų paklausa per ateinančius 12 mėn. sumažės.  

NT rinka ir jos tvari raida yra svarbi visos šalies finansų sistemos stabilumui. Paskolos būstui įsigyti sudaro beveik pusę viso kredito įstaigų suteiktų paskolų privačiajam ne finansų sektoriui portfelio. Lietuvos bankas reguliariai stebi situaciją NT rinkoje, vertina jos naujausias tendencijas. NT rinkos dalyvių apklausa yra NT rinkos stebėsenos priemonė. Apklausa atliekama du kartus per metus, jos duomenys ir apžvalga skelbiami Lietuvos banko interneto svetainėje.