Lietuvos bankas
2012-11-07

Lietuvos banko atlikta komercinių bankų apklausa atskleidė, kad bankai gerokai pesimistiškiau nei prieš pusmetį vertina nekilnojamojo turto rinkos raidą artimiausiais metais: nebesitikima būsto kainų augimo, daugėja manančių, kad būstas pigs, o rinkos atsigavimas dar užsitęs.

„Bankų lūkesčiai dėl nekilnojamosios rinkos nuosekliai prastėja nuo praėjusių metų balandžio: bankų dalis, besitikinčių kainų kritimo, pamažu didėja ir mažėja tų, kurie tikisi jų didėjimo. Pastaruoju metu niūresnes jų prognozes galėjo lemti šiek tiek silpnesnis nei tikėtasi šalies ekonomikos atsigavimas, kuriam, bankų nuomone, neigiamą įtaką daro užsitęsusi Europos skolų krizė“, – apklausos rezultatus komentavo Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas Virgilijus Rutkauskas.

Nors pagal naujausios 2012 m. spalio mėn. apklausos rezultatus didžioji dalis (76 %) respondentų vis dar tikisi, kad artimiausius 12 mėn. nekilnojamojo turto kainos nesikeis, nebeliko manančių, kad būsto kainos didės. Prieš pusmetį iki 10 % kainų augimo tikėjosi daugiau nei ketvirtadalis apklaustų bankų.

Palyginti su analogiškos 2012 m. balandžio mėn. apklausos rezultatais gerokai išaugo skaičius respondentų, kurie artimiausiais metais tikisi iki 10 % nekilojamojo turto, ypač – senos statybos, kainų mažėjimo.

nt_12_men.jpg

Kaip ir per ankstesnę apklausą, du trečdaliai bankų tikisi, kad sąstingis nekilnojamojo turto rinkoje baigsis 2013 m. pabaigoje, tačiau daugiau kaip ketvirtadalis mano, kad tai įvyks 2014 m. pabaigoje arba dar vėliau. Naujausioje apklausoje neliko ir respondentų, kurie rinkos atsigavimo tikėtųsi iki 2012 m. pabaigos. Per apklausą prieš pusmetį tokių buvo beveik penktadalis.

Palyginti su ankstesne apklausa, perpus – iki 10 % – sumažėjo ir respondentų, teigiančių, kad nekilnojamojo turto sąstingis Lietuvoje jau pasibaigęs.

nt_sastingis.jpg

Lietuvos bankas du kartus per metus atlieka komercinių bankų ir užsienio bankų filialų vadovaujančių darbuotojų apklausas dėl skolinimo sąlygų, pateikdamas ir papildomų klausimų dėl nekilnojamojo turto rinkos bei kitų veiksnių, galinčių daryti įtaką skolinimo sąlygoms.

Bankų apklausoje, atliktoje 2012 m. spalio mėn., atsakymai gauti iš septynių komercinių bankų ir keturių užsienio bankų filialų.

Išsami naujausios bankų apklausos rezultatų apžvalga bus paskelbta kitą savaitę.