Lietuvos bankas
2016-04-06
11

Verslas teigiamai vertina veiklos perspektyvas, daugėjo pelningai dirbančių įmonių, bemaž kas antra įmonė didino atlyginimus ir numato tą daryti ateityje, rodo naujausios Lietuvos banko inicijuotos apklausos duomenys.

„Apklausa atskleidė, kad įmonės finansiškai stiprėja – daugiau įmonių didina pajamas ir dirba pelningai, jų lūkesčiai yra optimistiški – tikimasi tiek eksporto, tiek ir vidaus paklausos didėjimo. Tačiau verslui vis opesnė tampa tinkamų darbuotojų trūkumo problema, kurią, tikėtina, bandoma spręsti didinant atlyginimus“, – sako Andrius Škarnulis, Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas.

Pagal apklausą, 77 proc. apklaustų įmonių praėjusį pusmetį dirbo pelningai. Tai 6 proc. punktais daugiau nei ankstesnį pusmetį. Daugiausia pelningai veikusių įmonių buvo pramonės (81 %), o mažiausiai (73 %) – paslaugų sektoriuje. Beveik pusė (46 %) apklausoje dalyvavusių įmonių nurodė, kad jų pajamos analizuojamu laikotarpiu didėjo – tokių įmonių dalis per pusmetį padidėjo 7 proc. punktais.

Bemaž kas antra apklausoje dalyvavusi įmonė (46 %) nurodė praėjusį pusmetį didinusi atlyginimus darbuotojams. Dažniausiai atlyginimai didėjo pramonės įmonėse (juos kėlė 56 % apklaustų šio sektoriaus įmonių), rečiausiai – prekyboje (39 %). Panašios atlyginimų kitimo tendencijos numatomos ir ateityje – 41 proc. apklausos dalyvių prognozuoja, kad 2016 m. pirmąjį pusmetį atlyginimai didės.

Viena iš priežasčių, galėjusių paskatinti atlyginimų didinimą, galėjo būti labiau jaučiamas tinkamų darbuotojų trūkumas. Tinkamo personalo stygių kaip didelės svarbos patiriamą sunkumą nurodžiusių įmonių buvo daugiau nei tų, kurioms tai buvo menka problema. Įmonių vertinimu, ateityje tinkamų darbuotojų trūkumo problema opės – taip mano beveik ketvirtadalis respondentų, 5 proc. įmonių nurodo, kad šios problemos svarba mažės.

Įmonių apklausos dėl veiklos finansavimo atliekamos du kartus per metus siekiant įvertinti įmonių paklausą finansiniams ištekliams, skolinimosi iš kredito ir kitų finansų įstaigų pokyčius, skolinimo sąlygų kaitą ir gauti informacijos apie įmonių finansinės būklės bei veiklos pokyčius. Išsamią naujausios apklausos apžvalgą numatoma paskelbti kitą savaitę.