Lietuvos bankas
2017-06-30
  • Fotolia_103451419_Subscription_Monthly_XXL.jpg
     
11

Nuo 2017 m. birželio 30 d. Lietuvos Respublikoje taikoma 0 procentų anticiklinio kapitalo rezervo norma. Nepasikeitusią normą nustatė Lietuvos banko valdyba.

Toks sprendimas priimtas įvertinus pagrindinius ir papildomus anticiklinio kapitalo rezervo normos nustatymo rodiklius bei vadovaujantis skolinimo ir būsto rinkos analizės rezultatais.

„Atsižvelgdami į tai, toliau vykdysime aktyvią kredito ir nekilnojamojo turto rinkos stebėseną. Keletas artimiausių ketvirčių bus tikrai svarbūs ir parodys, kuriuo keliu rinka pasuks – ar natūralaus atoslūgio, ar tolesnio kaitimo. Antrasis atvejis artintų ir didintų poreikį imtis papildomų finansų sistemos stiprinimo priemonių“, – sako Tomas Garbaravičius, Lietuvos banko valdybos narys.

Rodikliai, iš anksto įspėjantys apie anticiklinio kapitalo rezervo didinimo poreikį, rodo, kad disbalansų kredito ir nekilnojamojo turto rinkoje kol kas nėra, o bankų sisteminės krizės tikimybė maža. Kita vertus, pastaruoju metu paskolų portfelis Lietuvoje sparčiai augo, būsto kainos kilo, o kredito vaidmuo būsto rinkoje didėjo. Jei tokios tendencijos užsitęstų, ciklinės rizikos susiformavimas padidintų ir anticiklinio kapitalo rezervo poreikį.