Lietuvos bankas
2022-12-20
13

Šiandien, gruodžio 20 d., Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia proginę 2 eurų monetą, skirtą Suvalkijai (Sūduvai). Moneta išleidžiama pusės milijono vienetų tiražu – ja bus galima atsiskaityti visose euro zonos šalyse.

Tai ketvirtoji proginių monetų serijos, skirtos Lietuvos etnografiniams regionams, moneta. Pernai išleista 2 eurų moneta Dzūkijai, 2020 m. – Aukštaitijai, 2019 m. – Žemaitijai.

Nacionalinėje monetos pusėje – tauras herbo skyde, skydą iš abiejų pusių puošia sidabrinės ąžuolo šakelės su gilėmis, apačioje sujungtos sidabriniu kaspinu su užrašu „Vienybė težydi“. Ąžuolo šakos simbolizuoja gilią regiono istoriją, menančią pagoniškus Lietuvos valstybės laikus. Tauras šiame regione kadaise buvo plačiausiai paplitęs gyvūnas. Monetos nacionalinės pusės autorius – dailininkas Rolandas Rimkūnas. Monetos bendroji pusė tokia pati, kaip apyvartinių monetų, jos autorius – Luc Luycx.

Kartu su moneta išleidžiamoje el. skrajutėje dr. Vytautas Tumėnas rašo, kad suvalkiečių gyvenimo būdą lėmė ekonomiškai pirmaujančios Prūsijos kaimynystė, iš kurios plito ir knygnešystė. Dvarų būta nedaug ir jų valstiečiai anksčiau už kitus dar XIX a. pradžioje geresnėmis sąlygomis buvo atleisti nuo baudžiavos. Vyravo stambūs ūkiai, nes jie nebuvo padalijami vaikams. Todėl sovietmečio pradžioje į Sibirą buvo ištremta ypač daug turtingesnių Suvalkijos ūkininkų. Pastebėta, kad jie ypač pasižymi darbštumu, ramia elgsena, yra taupūs ir vaišingi, oraus būdo. Kalbant apie regiono kulinarinį paveldą, pasakytina, kad suvalkiečiai garsėja varškės sūriais (jie pirmi pradėjo slėgti saldų sūrį), rūkytos mėsos gaminiais (skilandžiais, dešromis, rūkytais kumpiais, lašiniais). Iš duonos tešlos kukuliukų kartu su šviežiais ar džiovintais vaisiais verda duonzupę, taip pat balintą kukulaičių sriubą. Gardūs ant kopūstų lapų iškepti duonos paplotėliai.

Moneta Suvalkijai (Sūduvai) išleidžiama pusės milijono vienetų tiražu, iš jų 5 000 vnt. – BU kokybės specialioje numizmatinėje pakuotėje. UNC kokybės monetos keičiamos už nominalą Lietuvos banko kasose (vienam asmeniui per vieną dieną – ne daugiau kaip 125 vnt. monetų). Monetos gyventojų pinigines pasieks ir per prekybos vietas, bus naudojamos kasdieniams atsiskaitymams.