Lietuvos bankas
2014-08-19
  • 04monetos.jpg
     
11

Lietuvos banko į apyvartą išleistose Baltijos kelio 25-mečiui skirtose dviejose – 25 ir 50 litų – kolekcinėse monetose simbolinis medis vaizduoja Lietuvos, Latvijos ir Estijos susijungimą į gyvąją grandinę Baltijos kelyje. Medžio lapeliai yra trijų Baltijos valstybių vėliavų spalvų. O abiejų monetų reverse pavaizduoto žemėlapio grafiniuose elementuose pirmą kartą heraldikos ženklais užkoduotos Lietuvos Respublikos trispalvės vėliavos spalvos.

„Baltijos kelias – tai trijų mažų tautų taiki žinia pasauliui apie jų ryžtą išsivaduoti nelaisvės pančių ir įrodymas, kad galime susivienyti dėl bendro tikslo. Išleisdami šias monetas pabrėžiame įvykio svarbą Nepriklausomybės siekimo kelyje ir primename, kad iškovota laisvė – tai vertybė, kurią turime besąlygiškai saugoti ir branginti“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas monetų pristatymo renginyje, kuris įvyko Gedimino pilies bokšte – ten prieš ketvirtį amžiaus prasidėjo istorinis Baltijos kelias.

 03bendrauja.jpg

Dviejų monetų, skirtų Baltijos kelio 25-mečiui, pristatyme Vilniuje, Gedimino pilies bokšte, dalyvavę Latvijos ambasadorius Lietuvoje Martinas Virsis (Mārtiņš Virsis) ir Estijos ambasados vyriausioji patarėja Tia Miller bendrauja su Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku.

Nuotraukų autorius ­ Gediminas Savickis (ELTA)

„Ši akcija išliks žmonijos istorijoje kaip vienas įstabiausių liudijimų, kaip taiki valia gali įveikti galingiausią prievartos mašiną“, rašo dr. Česlovas Laurinavičius kartu su monetomis išleistame lankstinuke.

Beveik prieš ketvirtį amžiaus, 1989 m. rugpjūčio 23 d. 19 val. vietos laiku unikali gyva grandinė nusidriekė nuo Vilniaus (Gedimino kalno) per Rygą (Laisvės paminklą) iki Talino (Tompėjaus bokšto) ir išsilaikė maždaug 15–20 minučių. Ji sujungė apie 2 mln. žmonių, Lietuvoje – apie milijoną.

Atsižvelgiant į istorinę įvykio svarbą bei unikalumą, Baltijos kelias yra įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ registrą.

 monetos_autore3.jpg

Naujų monetų dailininkė Eglė Ratkutė.

Baltijos kelio 25-mečiui skirtas monetas sukūrė Eglė Ratkutė, tai jos pirmoji moneta. Gipsinį modelį išliejo Giedrius Paulauskis.

Baltijos kelio 25-mečiui skirtų monetų reverse pavaizduotame žemėlapyje ties Estija matome taškus – heraldikoje taip vaizduojama geltona spalva, ties Latvija iš kairės į dešinę eina įstrižos linijos – heraldikoje tai reiškia žalią spalvą, ties Lietuva esančios vertikalios linijos heraldikoje reiškia raudoną spalvą.

Monetas nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. 25 litų moneta pagaminta iš vadinamojo šiaurės aukso – vario, aliuminio, cinko ir alavo metalų lydinio, jos tiražas 25 tūkst. vienetų. 50 litų sidabro monetos tiražas – 4 tūkst. vienetų.

Baltijos kelio 25-mečiui skirtos monetos – antrosios iš serijos „Lietuvos nepriklausomybės kelias“. Pirmosios šios serijos monetos buvo išleistos Sąjūdžio įkūrimo 25-mečiui paminėti 2013 m., o trečiosios šios serijos monetos bus išleistos 2015 m., tai jau bus eurai ir jie bus skirti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui paminėti.

Monetų nuo jų išleidimo datos galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8 ir Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25). 50 litų sidabro monetos reprezentacinėje dėžutėje kaina – 150 litų. 25 litų moneta atitinka nominaliąją vertę, jos kaina – 25 litai.

05pakuote.jpg