Lietuvos bankas
2013-10-29
  • Monetų pristatymo metu kalbėjo etnologas dr. Dainius Razauskas  
    Nuotraukos autorius: Butautas Barauskas (BFL)
11

Lietuvos bankas į apyvartą išleido keturias kolekcines apyvartines 2 litų monetas, skirtas gamtos ir žmogaus kūriniams, – į gyventojų pinigines ir kolekcininkų lentynas įriedės Puntukas, šaknis įleis Stelmužės ąžuolas, įplauks kurėnas ir įsisuks verpstė.

„Monetos su milžino Puntuko ir ilgaamžio Stelmužės ąžuolo vaizdais atspindi Lietuvos gamtos didybę. O senojo kuršių laivo kurėno ir raštais išdailintos verpstės vaizdai monetose – tai prisilietimas prie mūsų krašto turtingos etnografinės praeities“, – sakė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas, pristatydamas visuomenei naująsias monetas Lietuvos banko Pinigų muziejuje. 

zemyna_ir_kankles.jpg

Monetų pristatymo metu Pinigų muziejuje savo kūrybos kūrinius grojo kanklininkė Žemyna Trinkūnaitė (Butauto Barausko nuotr., BFL)

Etnologas dr. Dainius Razauskas, kurio tekstas puikuojasi ant monetų rinkinio dėklo, visus keturis monetose vaizduojamus objektus kūrybiškai susiejo su pinigais.

Anot etnologo, nors pinigas neturėtų mums virsti stabu, bet kad jis būtų toks tvirtas, svarus ir didelis kaip Puntukas, labai pageidautina. Be to, pinigai mūsų valstybės medį, kurio syvai jie yra, turėtų padaryti drūtą kaip ąžuolas, o laivą žmogui laisvosios rinkos verpetuose ir audrose turėtų atstoti bankas. Galiausiai kiekvienas mūsų iš turimų santaupų bei pajamų „kuodelio“ verpiame savo sumanymus bei likimą.

leonaviciui_monetos.jpg

Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas monetų rinkinį įteikia Broniui Leonavičiui, ilgamečiui Pinigų kūrimo komisijos konsultantui (Butauto Barausko nuotr., BFL)

UAB Lietuvos monetų kalykla nukaldino po 100 000 įprastos ir po 4000 kokybės proof (veidrodinis paviršius, matinis reljefas) šios programos keturių skirtingų vaizdų monetų. Iš kokybės proof monetų sudaryti rinkiniai.

rinkinys.jpg

Monetų rinkinys (Butauto Barausko nuotr., BFL)

Monetų dailininkas – Giedrius Paulauskis. Monetų žiedas pagamintas iš vario, aliuminio ir nikelio metalų lydinio, šerdis – iš vario ir nikelio lydinio.

Pirmąją kolekcinę monetą Lietuvos bankas išleido prieš 20 metų, praėjus kelioms savaitėms po to, kai atkurta Lietuvos Respublika susigrąžino istorinę nacionalinę valiutą. Tai buvo 10 litų moneta, nukaldinta iš vario ir nikelio lydinio, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžiui per Atlantą. Vėliau pradėtos leisti monetos iš tauriųjų metalų – sidabro ir aukso.

Monetų ir jų rinkinių nuo jų išleidimo dienos galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8 ir Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25).

Tai antroji 2 litų kolekcinių apyvartinių monetų programa. Pirmoji 2012 m. programa buvo skirta Lietuvos kurortams: Birštonui, Druskininkams, Neringai ir Palangai.