Lietuvos bankas
2019-02-01

Per metus Lietuvoje veikiančių finansinių technologijų (FinTech) įmonių ir jose dirbančių žmonių skaičius išaugo daugiau nei 40 proc., o pagal licencijuotų elektroninių pinigų įstaigų skaičių kontinentinėje Europoje mūsų šalis užkopė į pirmąją vietą. 2018 m. FinTech srities rezultatus šiandien vykstančime renginyje pristatė Lietuvos banko, Finansų ministerijos, „Investuok Lietuvoje“ ir FinTech bendradarbiavimo erdvės Rise Vilnius atstovai. 

„Spartėjant technologijų plėtrai, mūsų, kaip Finansų ministerijos, tikslas yra rasti pusiausvyrą tarp greičio bei saugumo ir kurti tokią reguliacinę aplinką, kuri būtų palanki tiek verslui, tiek Lietuvos gyventojams. Praėjusiais metais tą padaryti pavyko puikiai. Pokyčius įvertino ne tik ekspertai, bet, svarbiausia, ir didelės tarptautinės įmonės, pasirinkusios Lietuvą dėl pažangios teisinės aplinkos ir palankių sąlygų augti. Pokyčių planuojame ir ateityje, siekdami Lietuvą paversti regioniniu FinTech centru“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Šių metų sausio pradžioje Vyriausybė pritarė priemonių planui, kuriuo siekiama skatinti finansinių technologijų sektoriaus plėtrą. Jame numatoma toliau gerinti teisinę aplinką, didinti FinTech produktų ir paslaugų paklausą, ypač daug dėmesio skirti rizikoms (galimam pinigų plovimui, terorizmo finansavimui, pažeidimams, susijusiems su vartotojų apsauga) valdyti. Šiemet numatyta tobulinti asmens tapatybės nustatymo būdus, įsteigti tarptautinį 16+1 šalių FinTech koordinavimo centrą, parengti ekosistemos, skirtos atsiskaityti negrynaisiais pinigais ugdymo įstaigose, koncepciją ir kiti darbai.

„Esame pažangūs ir skatiname konkurenciją finansinių paslaugų sektoriuje, ji visų pirma naudinga vartotojams. Inovacijoms degame žalią šviesą ir stengiamės kiek galima palengvinti jų kelią į rinką. Tačiau tai nereiškia, kad durys atviros visiems, – esame nustatę aukštus kokybės reikalavimus, prieš suteikdami licencijas, išsamiai patikriname dalyvių tikslus ir planus“, – sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys.

Lietuvos bankas praėjusiais metais įdiegė išmaniąją e. licencijavimo priemonę, kuri potencialiems finansų rinkos dalyviams leidžia nuotoliniu būdu greičiau, paprasčiau ir pigiau pateikti paraišką gauti licenciją. Inovatyvius finansinius produktus kuriančios FinTech įmonės gali juos išbandyti Lietuvos banko bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje (angl. regulatory sandbox), o jau netrukus specialioje technologinėje platformoje – ir blokų grandinės (angl. blockchain) technologija pagrįstas paslaugas. Be to, reguliuotojas skatina atvirosios bankininkystės (angl. Open Banking), sparčiai augančios FinTech srities, plėtrą.

Palanki teisinė bei reguliacinė aplinka lėmė, kad mūsų šalimi susidomėjo ir visame pasaulyje žinomos įmonės – „Google“, „Revolut“, „TransferGo“, „InstaReM“. 

„Lietuva iki šiol neturėjo konkrečios verslo šakos, kuri būtų šalies vizitinė kortelė pasaulyje. FinTech įmonės turi potencialo sukurti Lietuvoje elitinį 5 000 talentų klasterį su tarptautiniais atlyginimais ir didžiule nauda valstybės biudžetui. Jau dabar esame patrauklūs itin inovatyvioms įmonėms iš Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kitų pasaulinio lygio technologinių centrų. Svarbiausia neprarasti šios krypties ir toliau tobulėti. Tai mūsų galimybė pirmauti pasauliniu lygiu“, – mano „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas.

Renginio metu „Investuok Lietuvoje“ ir Rise Vilnius pristatė savo parengtą FinTech 2018 m. rinkos apžvalgą. Ją rengiant buvo apklaustos 82 Lietuvoje įsikūrusios įmonės – beveik pusė rinkos dalyvių.

2018 m. Lietuvoje veikė apie 170 FinTech įmonių (2017 m. jų buvo 117). Dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo 700 – iki 2,6 tūkst. Iš apžvalgos matyti, kad net 70 proc. visų šalyje veikiančių FinTech įmonių yra įsteigtos Lietuvoje, kitų įmonių būstinės yra Europoje ir už jos ribų – Izraelyje, Singapūre ir Honkonge. Net 96 proc. Lietuvoje veikiančių FinTech bendrovių kaip savo tikslinę rinką mato Europą, be to, daugiau nei trečdalis orientuojasi į Aziją, ketvirtadalis – į JAV. 

Kalbant apie veiklos sritis, apie pusė šalyje įsikūrusių FinTech įmonių vykdo mokėjimų veiklą, 80 proc. apklaustųjų teikia savo paslaugas verslo klientams. Pabrėžtina ir tai, kad, nepaisant populiarios nuomonės, jog FinTech yra kriptovaliutų verslas, vos 5 proc. apklaustų įmonių pritraukė lėšas virtualiojo turto žetonų platinimo (ICO) būdu. Daugiau kaip pusės apklaustų įmonių pagrindinis finansavimo šaltinis yra jų generuojamos pajamos.

FinTech leidžia didinti konkurenciją finansinių paslaugų rinkoje, suteikia didesnį pasirinkimą vartotojui, paprastesnes ir galimai pigesnes paslaugas. Inovacijos, įskaitant ir finansų sritį, yra vienas iš ekonomikos augimo variklių, kuriančių didžiausią pridėtinę vertę.

FinTech 2018 m. rinkos apžvalga