Lietuvos bankas
2022-05-11
11

Šiandien Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento direktorius Jokūbas Markevičius Seimo Biudžeto ir finansų komitete pristatė šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkos aktualijas ir tendencijas. 

Pandemijos metu įspūdingai išaugusi būsto paklausa šiek tiek sumažėjo, tačiau ji tebėra didelė ir, tikėtina, tokia tendencija išliks ir toliau. Būsto kainų augimas išlieka spartus, tiesa, pagreitis nebėra toks didelis. Karas prieš Ukrainą, tikėtina, turės daugiau įtakos būsto pasiūlai nei paklausai, todėl pandemijos metu susidarę disbalansai gali dar labiau didėti. Be to, nuomos rinkoje spaudimą kainoms augti didins iš Ukrainos atvykę gyventojai. 

Atsakingo skolinimo nuostatai veikia kaip saugikliai nuo pernelyg skolintomis lėšomis paremtos paklausos augimo ir tampa vis labiau ribojantys. Be to, praėjusiais metais matydamas kaistančios rinkos požymių, Lietuvos bankas papildomai pritaikė prevencines priemones: didesnio pradinio įnašo reikalavimą ne pirmoms paskoloms, kuris įsigaliojo nuo šių metų vasario ir papildomą kapitalo reikalavimą bankų atsparumui didinti, kuris įsigalios nuo šių metų liepos. Nepaisant to, mes ir toliau atidžiai stebėsime rinką ir, prireikus, imsimės papildomų priemonių. 

Kaip viena iš tokių priemonių, apimantį visą NT rinką, turėtų būti ir NT mokestis. Lietuvos bankas remia plataus masto NT mokesčio taikymą – mūsų nuomone, jis turėtų būti visuotinis (nesudarantis prielaidų jo išvengti piktnaudžiaujant), su progresyviais tarifais. Tai padėtų ne tik surinkti papildomų lėšų į biudžetą, bet ir mažintų paskatas investuoti į pakankamai įšilusią NT rinką ir taip prisidėtų prie finansinio stabilumo užtikrinimo. Mažiau pasiturintiems galėtų būti taikomas neapmokestinamas dydis ar kiti saugikliai. Taip pat svarbu, kad sprendimas dėl šio mokesčio nebūtų atidėliojamas. 

Seime pristatytos nekilnojamojo turto rinkos tendencijos