Lietuvos bankas

Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro iniciatyva 2023 m. Lietuvoje buvo atliktas finansinio raštingumo tyrimas pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertų parengtą metodiką. Lietuvoje reprezentatyvi visuomenės apklausa atlikta 2023 m. kovo–balandžio mėn., telefonu ir gyvo interviu metu apklausti 1 068 ne jaunesni nei 18 m. amžiaus Lietuvos gyventojai.

Iš viso finansinio raštingumo tyrime buvo apskaičiuoti trys indeksai: finansinio raštingumo, finansinės gerovės ir pirmą kartą – skaitmeninio finansinio raštingumo.

tekstas

Finansinio raštingumo indeksas apima žmonių žinias ir supratimą apie finansines paslaugas, įvertina žmonių elgesį – kiek saugiai jie jomis naudojasi ir bendrą požiūrį.

Skaitmeninio finansinio raštingumo indeksas nustatomas pagal tokius pačius kriterijus, tik skaitmeninių finansinių paslaugų ir technologijų srityje.

Finansinės gerovės indeksas apima tiek objektyviai vertinamą asmens finansinį atsparumą, tiek subjektyviai asmens suvokiamą savo finansinę padėtį. 

EBPO tarptautinius suaugusiųjų finansinio raštingumo tyrimus atlieka periodiškai kas kelis metus nuo 2010 m., nuolat peržiūrėdama ir atnaujindama unifikuotą metodiką, kuri sudaro galimybes skirtingų valstybių rezultatus lyginti tarpusavyje ir stebėti pokyčius. 2023 m. tyrime dalyvavo 39 pasaulio šalys, 20 iš jų – ES.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-02-12