Lietuvos bankas

Finansų ir ekonomikos žinios padeda kiekvienam iš mūsų priimti svarbius asmeninių finansų valdymo sprendimus: imant būsto paskolą, apdraudžiant savo gyvybę ar turtą, taupant pensijai ir kitais atvejais. Todėl kiekvienam žmogui nepriklausomai nuo jo amžiaus, gyvenamosios vietos ar vykdomos veiklos, svarbu išmanyti ekonomiką ir finansus.

Mes siekiame gerinti bendrą visuomenės supratimą apie vykstančius ekonominius procesus ir padėti gyventojams ugdyti įgūdžius, susijusius su tinkamu rizikos įvertinimu, finansinių paslaugų ir produktų pasirinkimu. Be to, ekonomikos ir finansų supratimas prisideda prie visos finansų sistemos stabilumo, racionalesnių vartotojų lūkesčių ir elgesio.

Visuomenės finansinio švietimo 2017–2022 m. planas

Lietuvos bankas su Finansų ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybine mokesčių inspekcija ir Sodra veikdami kartu siekia pagerinti gyventojų kaupimo ateičiai įgūdžius, paskatinti racionaliai rinktis finansinius produktus ir paslaugas, sąžiningai mokėti mokesčius. Šiems tikslas pasiekti institucijos 2017 m. gegužės mėn. kartu parengė ir įgyvendins Visuomenės finansinio švietimo planą.

Finansinio švietimo iniciatyvos 2012-2017 m.

 • Finansinio švietimo integravimas į formaliojo ugdymo programasLietuvos bankas su Švietimo ir mokslo ministerija 2013 m. pradžioje pasirašė bendradarbiavimo dėl finansinio ir ekonominio mokinių švietimo susitarimą. Šio susitarimo pagrindu inicijavome Lietuvos dalyvavimą Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Tarptautiniame penkiolikmečių tyrimo 2015 finansinio raštingumo papildinyje, skirtame penkiolikmečių finansų žinioms ir gebėjimams įvertinti ir juos pritaikyti sprendžiant realius finansinius klausimus, ir prisidėjome prie šio tyrimo finansavimo. Tarptautinio tyrimo duomenys paskelbti 2017 m. gegužės mėn. Be to, siekiant turėti dinaminius duomenis ir įvertinti, ar pasirinktos priemonės yra veiksmingos, Lietuvos bankas inicijavo ir 2018 m. Tarptautinio penkiolikmečių tyrimo finansinio raštingumo tyrimą. Minėto tyrimo rezultatai – rimtas pagrindas inicijuoti formaliojo ugdymo programos pokyčius.

  Projektas „Jauna piniginė“. 2016 m. kartu su Švietimo ir mokslo ministerija ir Ugdymo plėtotės centru surengėme finansinio raštingumo ugdymo projekto „Jauna piniginė“ kūrybines dirbtuves. Jose beveik 70 Lietuvos mokytojų, mokyklų atstovų, mokinių, tėvų, neformaliojo ugdymo veiklos organizacijų, įvairių kitų institucijų atstovų generavo idėjas, kaip mokyklose kūrybiškai ir sėkmingai ugdyti finansinį raštingumą. Projekto tąsa – 2016 m. rudenį vyksiantis finansinio raštingumo konkursas, per kurį visos šalies mokyklos galės rungtis išbandydamos kūrybinėse dirbtuvėse sukurtas ir vėliau ekspertų grupės narių patobulintas užduotis. Projekto metu išbandytos užduotys, surinktos įžvalgos ir nustatytas grįžtamasis ryšys bus pateikti Švietimo ir mokslo ministerijai ir Ugdymo plėtotės centrui, siekiant sukurti integruotą finansinio raštingumo ugdymo mokyklose programą.
 • Dalyvavimas finansinio švietimo partnerių veiklojeAktyviai dalyvaujame ir prisidedame prie švietimo partnerių iniciatyvų.

  Dalyvaudami profesinės savanorystės projekte „Kam to reikia?!“, įgyvendinome daugiausia projektų, palyginti su kitais partneriais ir sudominome daugiausia Lietuvos mokinių per penkerius metus. Ypač didelio skaičiaus peržiūrų internete sulaukė e. pamokos finansinio raštingumo temomis „Asmeniniai finansai? Tai paprasta!“ ir „Saugūs negrynieji pinigai“.

  Bendradarbiaudami su asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos bibliotekoms pristatėme informaciją apie eurų banknotų apsaugos priemones, saugų naudojimąsi el. pinigais ir pan.

  Finansinio švietimo svarbą supranta ir palaiko tiek finansų institucijos, tiek vartotojams atstovaujančios nevyriausybinės organizacijos, tad periodiškai organizuojame susitikimus su finansinio švietimo srityje aktyviai veikiančiais finansų rinkos dalyviais ir finansiniu švietimu suinteresuotų institucijų atstovais. Jų metu diskutuojame aktualiais finansinio švietimo klausimais, tariamės dėl bendrų iniciatyvų. 
 • Tarptautinis finansinio švietimo forumas2015 m. lapkričio 12 d. Lietuvos bankas organizavo tarptautinį finansinio švietimo forumą. Jame dalyvavo Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Lietuvos atstovai. Tarptautiniai tyrėjai Matijus Vėberis (Matthias Weber) iš Lietuvos banko Tyrimų centro ir Vilniaus universiteto bei Leonorė Rytsalu (Leonorė Riitsalu) iš Tartu universiteto ir Estijos verslo mokyklos dalijosi įžvalgomis, kaip pritaikyti elgsenos ekonomikos principus, keičiant gyventojų finansines nuostatas ir skatinant racionaliai elgtis su asmeniniais finansais. Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos (angl. Child and Youth Finance International) atstovė Bjanka Isajinku (Bianca Isaincu) pristatė, kaip gali būti ugdomas vaikų ir jaunimo finansinis raštingumas mokyklose ir kokių priemonių galima imtis, siekiant užtikrinti platesnes galimybes vaikams ir jaunimui saugiai naudotis finansinėmis paslaugomis įvairiais jų gyvenimo etapais.
 • „Pinigų bitė“ savaitė jaunimui2015 m. bendradarbiaudami su Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) ir Vilniaus jaunimo informacijos centru, organizavome „Pinigų bitės“ savaitės jaunimui renginius. Juose dalyvavo daugiau nei 100 studentų, o tiesiogines renginių transliacijas stebėjo daugiau nei 1 000 asmenų, besidominčių studentiškų finansų valdymu, jų derinimu kuriant verslą ir kitais finansiniais klausimais. Videomedžiagą galite peržiūrėti paspaudę šias nuorodas: buvusios Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojos Ingridos Šimonytės paskaita, diskusija „Kaip realizuoti savo verslo svajones ir suvaldyti asmeninius finansus?“, patarimai „Studente! Valgyk pigiai ir sveikai!“.
 • Socialinė akcija „Nepaslysk ant paskolos“2014 m. Lietuvos bankas kartu su žiniasklaidos partneriais surengė socialinę akciją „Nepaslysk ant paskolos“. Jos metu, bendradarbiaudami su informaciniais partneriais, skelbėme su skolinimosi problemomis susijusią informaciją, rengėme laidas, teikėme patarimus ne tik tiems, kurie dar tik svarsto skolintis, bet ir tiems, kurie bando ištrūkti iš užburto skolų rato. Iš viso prie socialinės akcijos prisijungė 18 informacinių partnerių, kampanijos mėnesį – vasarį – buvo parengta ir transliuota 12 radijo laidų, paskelbta daugiau nei 100 straipsnių ir informacinės medžiagos.
 • E. pamokosMūsų rengtos e. pamokos ,,Asmeniniai finansai – tai paprasta!“, „Saugūs negrynieji pinigai“ sulaukė didžiulio šalies mokytojų ir mokyklų dėmesio. 2014–2016 m. beveik 600 klasių ir 15 000 mokinių visoje Lietuvoje turėjo galimybę apie asmeninių finansų valdymą mokytis įdomiau, nes Lietuvos banko finansinio švietimo programos „Pinigų bitė“ internetu transliuojamose e. pamokose ir jų įrašuose buvo pristatomi aktualūs patarimai, kaip tinkamai valdyti asmeninius finansus. 2015 m. išskirtinis dėmesys skirtas vaikų supažindinimui su euru.
 • Lietuvos banko nacionalinis finansinio raštingumo testas2014 m. Lietuvos bankas pagal finansinio švietimo programą „Pinigų bitė“ pirmą kartą organizavimo Nacionalinį finansinio raštingumo testą, skirtą šalies gyventojams, kurie spręsdami jį galėjo pasitikrinti turimas asmeninių finansų valdymo žinias. Šį testą išsprendė daugiau nei 8 500 gyventojų visoje Lietuvoje.
 • Vaikų finansinio švietimo savaitėLietuvos bankui 2013 m. prisijungus prie Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos (angl. Child & Youth Finance International) ir siekiant skatinti vaikus domėtis finansų įstaigų veikla, įgyti žinių, kaip elgtis su pinigais, Lietuvoje pradėta rengti Vaikų finansinio švietimo savaitė. Plačiau apie Vaikų finansinio švietimo savaitę...
 • Seminarai gyventojams Nuo 2012 m. Lietuvos didžiuosiuose miestuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pradėti organizuoti nemokami informaciniai-mokomieji seminarai asmeninių finansų tvarkymo ir atsakingo skolinimosi tema. Juose apsilankė apie 4 500 šalies gyventojų. Seminarų dalyvių apklausos duomenimis, 95 proc. seminarų dalyvių tvirtino, kad įgytas žinias panaudos tvarkydami asmeninius finansus.

  Seminarai pradėti filmuoti, tad atsirado galimybė peržiūrėti videomedžiagą nuotoliniu būdu.
 •  
Paskutinė atnaujinimo data: 2018-10-02