Lietuvos bankas
2021-11-25
11

Lietuvos bankas kviečia mokėjimo rinkos dalyvius, technologijų bendroves dalyvauti eksperimente ir kartu sukurti mokėjimo sprendimą, kuris leistų atlikti momentinius atsiskaitymus centrinio banko skaitmeninie valiuta (angl. Central Bank Digital Currency, CBDC) prekybos vietoje. 

„Lietuvos bankas nuolat vertina mokėjimo paslaugų rinką konkurencijos, paslaugų prieinamumo, naujovių pritaikymo aspektais. Matome inovatyvaus sprendimo, kuris leistų fizinėse prekybos vietose pirkėjui ir pardavėjui atsiskaityti paprasčiau ir patogiau, poreikį. Skaitmeninio euro projektui įgaunant pagreitį, tai puiki proga išmėginti ateities pinigų sprendimą panaudojant naujausias technologijas“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas. 

Eksperimento tikslas – sukurti mažmeninių atsiskaitymų centrinio banko skaitmenine valiuta prekybos vietoje sprendimą, pagrįstą naujausiomis Europos Sąjungoje vystomomis mokėjimo technologijomis ir standartais (pvz., prašymo sumokėti schema), bei išsiaiškinti, kaip toks sprendimas geriausiai galėtų užtikrinti efektyvų, saugų ir paprastą centrinio banko skaitmeninės valiutos naudojimą. 

Numatomas sprendimo pagrindas – programėlė. Ji turės veikti mobiliuosiuose telefonuose, planšetėse ar kituose įrenginiuose, kuriuose įdiegta ne senesnė nei dešimta Android programinė versija. Duomenų apsikeitimui tarp pirkėjo ir prekybininko įrenginių nereikės mobiliojo ryšio, jį turės užtikrinti mažo nuotolio belaidė technologija (pvz., Near Field Communication ar Bluetooth). Informacijos apsikeitimui duomenys turės būti pateikiami QR kodo pavidalu, o pati mokėjimo operacija turės trukti ne ilgiau kaip 15 sek. Be to, programėlė turės būti nesunkiai pritaikoma bet kokiai mokėjimų vykdymo sistemai, kad neribotų galimybių įvairių sričių prekybininkams.

Sprendimui kurti Lietuvos bankas pasitelks inovatyvų viešųjų pirkimų būdą – projektų konkursą, susidėsiantį iš dviejų etapų. Pirmajame etape bus kviečiama teikti pasiūlymus idėjai įgyvendinti ir trys geriausi koncepcijos projektai bus apdovanoti piniginėmis premijomis. Antrajame etape jau bus kuriamas pats prototipas. Projekto konkursas bus skelbiamas dar šiais metais, pasiūlymų teikimui numatoma skirti du, o prototipui sukurti – 4 mėnesius.

Susidomėjusius mokėjimų rinkos dalyvius kviečiame registruotis į dvišalius susitikimus, jie vyks gruodžio 6–10 d. Jų metu bus aptariami techniniai reikalavimai ir atsakoma į klausimus. Rengiamą techninę specifikaciją gaus tik užsiregistravę dalyviai. Kviečiame registruotis iki gruodžio 3 d. siunčiant laišką tema „Konsultacija dėl centrinio banko skaitmeninės valiutos eksperimento“ el. paštu [email protected]

Eksperimento rezultatai padės atsakyti į klausimus, kokie reikalavimai turėtų būti keliami atsiskaitymams centrinio banko skaitmenine valiuta fizinėse prekybos vietose, kokios galimos rizikos, galimybės taikyti tokį modelį, jo paprastumas ir patrauklumas klientams.

Lietuvos bankas ir anksčiau yra pritaikęs savo žinias tiriant praktinius centrinių bankų skaitmeninių valiutų aspektus – tarptautiniame projekte panaudojo patirtį, kaip centralizuota mokėjimų sistema sąveikauja su decentralizuotomis, įgytą kuriant pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą LBCOIN. Prieš tai paskelbė diskusinį straipsnį apie galimus centrinių bankų skaitmeninių valiutų kūrimo variantus ir jų įtaką pinigų politikai bei finansiniam stabilumui.

Eksperimentas yra atskira Lietuvos Banko iniciatyva susijusi su momentinių mokėjimų panaudojimu atsiskaitymo vietose, kuri gali būti potencialiai pritaikyta ir ateities atsiskaitymams su skaitmenine centrinio banko valiuta. Lietuvos banko eksperimentas su skaitmenine centrinio banko valiuta yra nukreiptas į konkrečių technologijų panaudojimą mokėjimams atsiskaitymo vietose, siekiant apibendrintų išvadų. Šis eksperimentas neturėtų būti tiesiogiai siejamas su Eurosistemos tyrimu dėl skaitmeninio euro.