Lietuvos bankas
2024-02-01
11

Lietuvos bankas paskelbė Vlado Jurgučio premijos už mokslinę veiklą laimėtojus. 10 tūkst. Eur vertės V. Jurgučio premija atiteko Simui Kučinskui ir Artūrui Juodžiui už mokslinį tyrimą apie inovatyvią ekonominių lūkesčių triukšmo kiekybinio įvertinimo sistemą.

Savo darbe Quantifying noise in survey expectations mokslininkai, taikydami ekonometrinius metodus, įvertina triukšmo kiekį infliacijos prognozėse. Ankstesniuose tyrimuose beveik išimtinai nagrinėtas prognozių paslinktumas, t. y. sisteminės klaidos, o šiame darbe A. Juodis ir S. Kučinskas parodo, kad triukšmas – nesisteminės klaidos – yra toks pat svarbus kaip ir sisteminės klaidos ir sudaro iki 30 proc. visų infliacijos prognozių klaidų.

„Tikime, kad mūsų mokslinės įžvalgos yra tiesiogiai aktualios centrinės bankininkystės ir ekonominės politikos diskursui. Mūsų modelis didina makroekonominiu prognozių tikslumą, kuris yra itin svarbus veiksmingos pinigų politikos komponentas. Be to, atskirdami triukšmą nuo paslinktumo ir tikro rinkos žaidėjų nuomonių išsiskyrimo, centriniai bankai gali tiksliau įvertinti riziką“, – sako A. Juodis.

Pasak S. Kučinsko, jų darbo išvados leidžia tiksliau vykdyti monetarines ir makroprudencines intervencijas, nes metodas padeda atskirti triukšmo poveikį. Taip pat supratimas apie triukšmo vaidmenį gali padėti centriniams bankams tobulinti komunikacijos metodus. Savo ruožtu tai padeda geriau valdyti visuomenės ir rinkos lūkesčius.

Vlado Jurgučio vardo premijos dydis – 10 000 Eur. Premija skiriama siekiant pažymėti reikšmingiausius per pastaruosius penkerius metus Lietuvos ekonomistų arba su Lietuvos mokslo institucijomis susijusių užsienio šalių ekonomistų mokslinės veiklos rezultatus – publikuotus mokslinius straipsnius, išleistas mokslo monografijas arba kitas knygas. Taip pat Lietuvos bankas skiria premiją už ekonomikos srities disertaciją. Ja siekiama apdovanoti geriausių ekonomikos arba su ja susijusių sričių disertacijų, apgintų per paskutinius dvejus metus iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d., autorius. Jos dydis – 5 tūkst. eurų.

Paraiškos gauti premiją priimamos kasmet nuo rugpjūčio 1 d. iki rugsėjo 15 d. Premijų skyrimo nuostatus rasite čia.