FinTech savaitė Lietuvoje – rekordinė konferencija, „blockchain“ centrų suvažiavimas ir 17+1 valstybių forumas
Kitą savaitę viso pasaulio FinTech įmonių, investuotojų ir besidominčiųjų finansinėmis technologijomis žvilgsnis kryps į Lietuvą – lapkričio 25–28 d. skelbiama FinTech savaite. Jos metu bus pristatytos naujausios šios srities tendencijos didžiausioje Šiaurės Europos ir Baltijos šalyse finansinių technologijų konferencijoje „FinTech Inn“, vyks pirmas istorijoje blokų grandinės technologijos (angl. blockchain) centrų suvažiavimas, verslo delegacijų forumas ir kt. renginiai.
Kaip finansinių technologijų inovatorė pasaulyje garsėjanti Lietuva paskutinę lapkričio savaitę į šalį sutrauks rekordinį skaičių FinTech verslo atstovų, investuotojų ir technologijų žinovų. FinTech savaitė prasidės pirmą kartą istorijoje vykstančia apskritojo stalo diskusija „BCV Global Round Table“. Joje dalyvaus pagrindiniai pasaulio blokų grandinės technologijos centrai – Vilniaus „Blockchain“ centras kartu su Melburno, Šanchajaus, Sidnėjaus ir Dubajaus „Blockchain“ centrais. Vėliau estafetę perims specialus verslo delegacijoms skirtas forumas „Global FinTech Forum“, jame verslo delegacijos galės prisistatyti kitiems dalyviams ir susitikti su Lietuvos institucijų atstovais. Savaitės renginius vainikuos dvi dienas vyksianti finansinių technologijų konferencija „FinTech Inn“, per ketverius metus išaugusi nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių dalyvių iš 60 šalių.
Be to, FinTech savaitės metu vyks 17+1 valstybių formato aukšto lygio FinTech forumas, jame dalyvaus Kinijos bei septyniolikos Vidurio ir Rytų Europos (VRE) valstybių finansų ministerijų ir centrinių bankų atstovai. Jie aptars, kaip FinTech gali prisidėti prie ekonomikos augimo ir prekybos skatinimo, mažųjų ir vidutinių įmonių galimybių patekti į eksporto rinkas didinimo, mažmeninių mokėjimų išlaidų mažinimo ir kt. Forumo metu taip pat bus ieškoma būdų, kaip suvaldyti su finansinių inovacijų plėtra susijusias rizikas.
„Tai, kad 17+1 valstybių formato aukšto lygio FinTech forumas vyksta Vilniuje, demonstruoja tarptautinį Lietuvos pasiekimų FinTech srityje pripažinimą“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
„Tapome visam pasauliui žinomu finansinių technologijų centru, kurio sukurtą patrauklią ir patikimą rinką itin vertina užsienio FinTech įmonės. Jei prieš keletą metų valstybės institucijų organizuojami FinTech renginiai apsiribojo vieną dieną trunkančia konferencija, tai šiandien konferencijos dalyvių skaičius yra išaugęs 30 kartų, išsiplėtėme laiko bei renginių prasme – apie FinTech šiemet diskutuosime ir tarptautiniu politiniu lygmeniu“, – teigia finansų ministras Vilius Šapoka.
„Lietuva jau žinoma kaip pažangi skaitmeninių sprendimų valstybė – mūsų sukurtos skaitmeninės inovacijos pristatomos kitoms šalims, taip pat vieni pirmųjų parengėme Dirbtinio intelekto strategiją ir esame antri Europos Sąjungoje pagal mokėjimų mastą bei elektroninių pinigų įstaigų skaičių Lietuvoje“, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministras Elijus Čivilis.
Vyriausybė, paskelbusi finansinių technologijų plėtrą vienu iš prioritetų, jau nuo 2016 m. skiria daug dėmesio atverdama naujas galimybes inovacijoms taikyti ir saugumui užtikrinti. Lietuvos institucijos, dirbdamos kartu ir nuolat konsultuodamosi su rinka, pasiekė, kad Lietuva taptų FinTech centru regione: sukurta palanki infrastruktūra, teisinė aplinka, programos, skirtos inovatyvioms finansinėms paslaugoms skatinti ir kt. Vien per 2018 m. mūsų šalyje veikiančių FinTech įmonių skaičius išaugo nuo 117 iki 170, o dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo septyniais šimtais – iki 2,6 tūkst.
Kartu Lietuva tampa su inovacijomis susijusių rizikų valdymo kompetencijų centru: tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuose daugėja šioje srityje dirbančių kompetentingų specialistų, stiprinamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, keičiamasi gerąja praktika ir informacija su partneriais Lietuvoje bei užsienyje ir kt.
Papildoma informacija apie finansinių technologijų konferenciją „FinTech Inn“:
- Konferenciją organizuoja Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Lietuvos bankas, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) ir VšĮ „Investuok Lietuvoje“. Visos šios institucijos suvienijo savo jėgas paverčiant Lietuvą FinTech lydere Europoje.
- Šiais metais konferencijoje daug dėmesio skiriama tarptautiniams pinigų pervedimams, rizikų valdymui, skaitmeninei tapatybei, bankų skaitmenizacijai, skaitmeninėms valiutoms, draudimo finansinėms inovacijoms (InsurTech), alternatyviam finansavimui, blokų grandinės technologijų pritaikymui, kibernetinio saugumo temoms bei naujausiems techninės ir programinės įrangos sprendimams FinTech srityje. Naujausias ir karščiausias FinTech tendencijas čia pristatys daugiau kaip 120 pranešėjų, o renginyje iš viso tikimasi sulaukti daugiau kaip 3 000 dalyvių, atstovaujančių daugiau kaip 500 įmonių iš viso pasaulio.
- Konferencijoje dalyvaus tokie FinTech rinkos lyderiai, kaip draudimo technologijų žvaigždė italas Matteo Carbone; „nanopay“, į kurią vienas iš garsiausių Volstrito bankų „Goldman Sachs“ investavo daugiau kaip 10 mln. JAV dolerių, vadovas kanadietis Laurence Cooke; FinTech startuolio „Raisin“, įsigijusio „MHB Bank“ banką Vokietijoje, įkūrėjas vokietis Tamaz Georgadze; trijuose žemynuose veikiančios blokų grandinės technologijų pagrindu sukurtos mokėjimų platformos „Wirex“ įkūrėjas Pavel Matveev; Didžiojoje Britanijoje įsikūrusio finansinių technologijų įmonės „Revolut“ vykdomasis direktorius Richard Davies bei MarketOrders.net tinklo įkūrėja ir trijų knygų apie blokų grandinės technologijas autorė Sukhi Jutla.
- Konferencijos dalyviai turės galimybę ne tik klausytis aukščiausio lygio pranešimų, bet ir susipažinti su FinTech įmonių siūlomomis unikaliomis mokėjimo ir investavimo inovacijomis, naujausiais jų siūlomais technologiniais sprendimais esančioje ekspozicijų erdvėje. Atsižvelgiant į ankstesnių konferencijų rengimo patirtį ir rinkos dalyvių pageidavimus, šiemet daug dėmesio skiriama B2B (verslas–verslui) susitikimams. Juos galima susiplanuoti specialia susitikimų mobiliąja programėle „B2Match“, ją atsisiuntus galima matyti visus užsiregistravusius dalyvius, su jais bendrauti tiesioginėmis žinutėmis ir skirti B2B susitikimus.
Apie 17+1 valstybių aukšto lygio FinTech forumą
- 2012 m. Kinija pasiūlė naują bendradarbiavimo formatą VRE šalims (Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Čekija, Slovakija, Slovėnija, Bulgarija, Rumunija, Vengrija, Kroatija, Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Juodkalnija, Makedonija, Serbija). 2019 m. balandžio mėn. Graikija tapo dar viena šio formato dalyve ir nuo tada formatas pavadintas 17+1. Šalys bendradarbiauja įvairiose srityse, pavyzdžiui, transporto, prekybos ir žemės ūkyje, finansinių technologijų, žmonių tarpusavio ryšių ir kt.
- 2019 m. balandžio 13 d. vykusiame aštuntajame Kinijos ir VRE šalių aukščiausiojo lygio susitikime buvo parengtos ir priimtos Dubrovniko gairės dėl Kinijos ir VRE šalių bendradarbiavimo (17+1 bendradarbiavimo formatas). Be kitų sutartų bendradarbiavimo sričių, delegacijų vadovai, vertindami Lietuvos pasiekimus FinTech srityje, nusprendė surengti 17+1 valstybių aukšto lygio FinTech forumą Vilniuje.
- Forumą organizuoja Lietuvos Respublikos finansų ministerija ir Lietuvos bankas.
- Forume dalyvaus aukšto lygio atstovai iš Kinijos ir septyniolikos VRE šalių.