Lietuvos bankas

Nuo 2019 m. sausio 1 d. keičiasi pensijų kaupimas II pakopos pensijų fonduose. Nuo šiol kaupiantys II pakopos pensijų fonduose tą darys pagal  formulę 3 + 1,5 (3 % nuo atlyginimo, 1,5 % nuo vidutinio darbo užmokesčio dydžio valstybės paskata). Iki šiol savomis lėšomis prie pensijų kaupimo neprisidėjusiems yra numatyta galimybė laipsniškai įsitraukti į pensijų kaupimą.

Nuo to, kaip kaupėte iki 2019 m. sausio 1 dienos ir Jūsų tolesnio pasirinkimo kaupti ar nekaupti, priklauso, kokius veiksmus turėtumėt atlikti. Šį sprendimą turėtumėt priimti iki 2019 m. liepos 1 dienos ir informuoti Sodrą arba savo pensijų kaupimo bendrovę.

  Jei iki 2019 m. sausio 1 d. kaupėte pagal formulę 2+2+2* Jei iki 2019 sausio 1 d. kaupėte pagal formulę 2+0+0** Jei iki 2019 m. sausio 1 d. nekaupėte ir Jums mažiau nei 40 metų Jei iki 2019 m. sausio 1 d. nekaupėte ir Jums daugiau nei 40 m.
Norite toliau kaupti

Nieko nereikia daryti: Jūs ir toliau kaupsite, o Jūsų pensijų fondas bus automatiškai pakeistas į gyvenimo ciklo fondą pagal Jūsų gimimo metus.

a) jei nieko nedarysite, automatiškai būsite įtraukti į laipsniškai didėjantį kaupimą – nuo 1,8 proc. (2019 m.) Jūsų įmoka per penkerius metu padidės iki 3 proc. nuo atlyginimo. Panašiai per šį laikotarpį didės ir valstybės paskata – nuo 0,3 iki 1,5 proc. VDU.

b) jei norite iškart kaupti 3 proc. nuo savo atlyginimo ir gauti 1,5 proc. VDU valstybės paskatą, turite informuoti savo pensijų kaupimo bendrovę iki 2019 m. liepos 1 d.

a) jei nieko nedarysite, automatiškai būsite įtraukti į laipsniškai didėjantį kaupimą – nuo 1,8 proc. (2019 m.) Jūsų įmoka pamažu didės iki 3 proc. (2021 m.). Panašiai per šį laikotarpį didės ir valstybės paskata – nuo 0,3 iki 1,5 proc. VDU. Jums atsitiktine tvarka bus parinktas pensijų fondo valdytojas: šią informaciją rasite asmeninėje Sodros paskyroje.

b) jei norite iškart kaupti 3 proc. nuo savo atlyginimo ir gauti 1,5 proc. VDU dydžio valstybės paskatą, turite informuoti Jums parinktą arba naujai pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę iki 2019 m. liepos 1 d.

Kreipkitės į pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę ir pasirašykite sutartį.
Nebenorite kaupti

Turite informuoti savo pensijų kaupimo bendrovę apie savo sprendimą:
a) su sukauptomis lėšomis galite grįžti į Sodrą (bus atkurta teisė į visą Sodros pensiją, o jei sukaupėte daugiau, – galėsite įsigyti papildomų Sodros taškų)

b) jei paliksite lėšas pensijų fonde, Jums, neatsižvelgiant į jūsų amžių, ne daugiau kaip 3 kartus kas trejus metus bus vėl siūloma kaupti.

Turite informuoti savo pensijų kaupimo bendrovę apie savo sprendimą:
a) su sukauptomis lėšomis galite grįžti į Sodrą (bus atkurta teisė į visą Sodros pensiją, o jei sukaupėte daugiau, – galėsite įsigyti papildomų Sodros taškų)

b) Jei paliksite lėšas pensijų fonde, Jums, neatsižvelgiant į jūsų amžių, ne daugiau kaip 3 kartus kas trejus metus bus vėl siūloma kaupti..

Iki liepos 1 d. turite informuoti Sodrą apie savo sprendimą nekaupti.

Nieko daryti nereikia.

*pagal formulę 2+2+2 (2% nuo Sodros įmokų, 2% nuo atlyginimo, 2% valstybės paskata ), ** pagal formulę 2+0+0 (2% nuo Sodros įmokų, 0 % nuo atlyginimo, 0% valstybės paskata)

[[#ex]]

Ką daryti, jei nežinau, ar kaupiu II pakopos pensijų fonde arba užmiršau kuriame pensijų fonde kaupiu?

Šią informaciją nuo 2019 m. sausio mėn. galite sužinoti prisijungę prie savo asmeninės Sodros paskyros.


Kaip sužinoti, kiek esu sukaupęs II pakopos pensijų fonde?

Šią informaciją Jums turi pateikti Jūsų pensijų fondo valdytojas. Įstatymas jį įpareigoja:

  • kas dieną skelbti kiekvieno pensijų fondo apskaitos vieneto vertę (pagal jį kiekvienas dalyvis gali apskaičiuoti, kokia jo sąskaitos vertė);
  • sudaryti galimybę dalyviui jo pageidavimu bet kuriuo metu gauti informaciją apie jo sąskaitoje tvarkomų lėšų dydį, investavimo rezultatus.

Ar galiu II pakopos pensijų fonde kaupti daugiau nei 3 % nuo atlyginimo?

Taip, galite savarankiškai pervesti papildomas įmokas į II pakopos pensijų fondą. Šioms įmokoms taip pat bus taikoma gyventojo pajamų mokesčio lengvata.


Kuo skiriasi kaupimas II ir III pakopos pensijų fonduose?

[[#ex]]

 

Išsamesnę informaciją rasite www.sodra.lt ir www.kiek.lt.

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2019-03-01