Lietuvos bankas
2012-09-29
  • 3608_imp_internetui_vokas01.jpg
     
11

Šiandien į apyvartą išleistas pašto ženklas, skirtas Lietuvos nacionalinės pinigų sistemos atkūrimo dvidešimtmečiui. Jame pavaizduoti Lietuvos pinigai – talonai, pakeitę sovietinius rublius...

Šiandien į apyvartą išleistas pašto ženklas, skirtas Lietuvos nacionalinės pinigų sistemos atkūrimo dvidešimtmečiui. Jame pavaizduoti Lietuvos pinigai – talonai, pakeitę sovietinius rublius.

2012 m. spalio 1 d. atkurtos Lietuvos nacionalinei pinigų sistemai sukanka 20 metų. Tai progai skirtas pašto ženklas išleistas 100 tūkst. tiražu, jo nominalas – 2 Lt. Šį pašto ženklą sukūrė dailininkė Dorota Gasiūnaitė.

Kartu su pašto ženklu išleisti ir pirmosios dienos vokas bei suvenyrinis lapas. Šiandien pašto korespondencija, apmokama naujuoju pašto ženklu, Vilniaus centriniame pašte antspauduojama pirmosios dienos datos spaudu.

Buvo išleistos trys talonų laidos – 1991 m., 1992 m. ir 1993 m. Pirmosios laidos talonus kūrė dailininkai Kazimieras Paškauskas, Raimondas Miknevičius, Giedrius Jonaitis, Rytis Valantinas, Justas Tolvaišis, kitų laidų talonų autoriai – K. Paškausko suburta ir vadovaujama dailininkų grupė: Rūta Lelytė, Vilius Jurkūnas ir Algė Varnaitė. Talonų reverse dominavo Lietuvos miškų paukščiai ir žvėrys.

Kai 1991 m. rugpjūčio 5 d. Lietuvos Respublikos vyriausybė įvedė bendruosius talonus, jie buvo išmokami kaip priedas kartu su algomis rubliais ir iki 1992 m. gegužės 11 d. funkcionavo kuponų forma įsigyjant prekes. 1992 m. rugsėjo 16 d. Lito komitetas priėmė nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos laikinųjų pinigų – talonų įvedimo ir rublių išėmimo iš apyvartos“. Šiuo nutarimu nustatyta, kad nuo 1992 m. spalio 1 d. Lietuvos Respublikoje cirkuliuoja tik laikinieji pinigai – talonai. Rubliai į talonus buvo keičiami santykiu 1:1. 1993 m. birželio 25 d. į apyvartą išleidus litus, laikini pinigai talonai buvo keičiami į litus santykiu 1 litas už 100 talonų. Laikinieji pinigai apyvartoje buvo iki 1993 m. liepos 20 d.

internetui_vokas01.jpg