Lietuvos bankas
2016-01-07
  • Ateitis.jpg
     
11

Neseniai pradėjusios veikti naujos kartos Lietuvos banko mažmeninių mokėjimų sistemos teikiamomis naujomis galimybėmis nusprendė naudotis ne tik dalis šalies bankų, bet ir kai kurios kredito unijos, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos.

„Modernią Lietuvos banko mažmeninių mokėjimų sistemą pasirinkusios finansų įstaigos jau dabar savo klientams gali pasiūlyti mokėjimų realiu laiku paslaugas tarp sistemos dalyvių darbo dienomis dešimt valandų per parą. Naujoji sistema tapo prieinama ir kredito unijoms, per ją galės būti pasiekiamos ir mokėjimo bei elektroninių pinigų įstaigos, kurios iki šiol dėl įvairių priežasčių mokėjimus galėjo atlikti tik per bankus“ – sako Marius Jurgilas, Lietuos banko valdybos narys.

Prie gruodžio mėnesį startavusios ir bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) reikalavimus atitinkančios Lietuvos banko mažmeninių mokėjimų sistemos SEPA-MMS jau prisijungė AB Šiaulių bankas, AB „Citadele“ bankas, UAB Medicinos bankas, AB Lietuvos centrinis vertybinių popierių depozitoriumas, 61 kredito uniją vienijanti Lietuvos centrinė kredito unija, taip pat penkios nepriklausomai veikiančios kredito unijos: AMBER, „Sostinės kreditas“, Šiaulių kredito unija, „Vilniaus kreditas“ ir Vilniaus regiono kredito unija. Naujosios sistemos galimybėmis jau pasirengė naudotis ir UAB „Perlo paslaugos“, tam ruošiasi ir kitos mokėjimo bei elektroninių pinigų įstaigos.

Šie sistemos dalyviai tarpusavio mokėjimus gali vykdyti ir lėšas klientams įskaityti nuolat realiu laiku darbo dienomis nuo 8 iki 18 valandos. Ankstesnėje mokėjimų sistemoje buvo vykdomos devynios tarpuskaitos per dieną – kas valandą nuo 9 iki 17 val.

SEPA-MMS sistemos teikiamus privalumus pajus ne visi Lietuvos bankų klientai, nes kai kurie bankai pasirinko nedalyvauti sistemoje. Jų klientų mokėjimai į kitas finansų įstaigas vykdomi per kitą užsienyje veikiančią mokėjimų sistemą, kurioje tarpuskaitos vyksta tik penkis kartus per dieną – 8.30, 10.45, 13.15, 15.45 ir 17.20 val.

Lietuvos bankas yra pasiryžęs ir įsipareigojęs toliau tobulinti SEPA-MMS mokėjimo sistemą, atsižvelgdamas į mokėjimo paslaugų teikėjų ir jų klientų poreikį, plėsti mokėjimų realiu laiku galimybes ir taip suteikti dar daugiau naudos sistema besinaudojantiems dalyviams.

„Mūsų tikslas – prie sistemos prisijungusioms finansų įstaigoms ir jų klientams vieniems iš pirmųjų euro zonoje suteikti galimybę vykdyti mokėjimus pagal šiuo metu Europoje dar tik kuriamą momentinių mokėjimų schemą. Šie mokėjimai ateityje bus atliekami per kelias sekundes visą parą ištisus metus be poilsio dienų“, – sako M. Jurgilas.