Banknotų apsaugos požymiai

n4202/kubas.jpgPinigų padirbinėjimas, netikrų pinigų laikymas ir realizavimas, tai baudžiamąją atsakomybę užtraukianti neteisėta veikla. Įtariami padirbtais banknotai, nėra priimami mokėjimams ir atsiskaitymams. Svarbu žinoti, kad padirbtų banknotų į tikrus nekeičia nei komerciniai bankai, nei Lietuvos bankas. Tam, kad į Jūsų piniginę nepatektų netikrų pinigų, labai svarbu žinoti jų apsaugos požymius.

 

500 litų
200 litų
100 litų
50 litų
20 litų
10 litų

(2000 m. laida)  
(1997 m. laida)  
(2007 m. laida)  (2000 m. laida)  
(2003 m. laida)  (1998 m. laida) 
(2007 m. laida)  (2001 m. laida)  
(2007 m. laida)  (2001 m. laida) 

 
Bendrieji banknotų apsaugos požymiai

PAČIUPINĖKITE

Popierius. Pagamintas iš medvilnės pluošto, standus, šiurkštus, jam būdingas specifinis šiugždesys.
Spausdinimas giliaspaude. Specialiu spausdinimo būdu atspausdintos dizaino elementų linijos yra iškilusios, sudaro reljefinį paviršių ir yra apčiuopiamos pirštais.
Atpažinimo ženklas akliesiems. Padidinto iškilumo giliaspaude atspausdintas ženklas, lengvai apčiuopiamas pirštais.

PAŽIŪRĖKITE

Vandens ženklai. Daugiatonis vandens ženklas, suformuojamas popieriuje jo gamybos metu, susideda iš kontrastingų dalių, gaunamų dėl skirtingo popieriaus storio. Jos aiškiai matomos pakėlus banknotą prieš šviesą arba apšvietus pereinančia šviesa. Elektrotipinis vandens ženklas – plonesnis ir todėl šviesesnis popierius, kuriame yra nominalo skaičius.
Apsauginis siūlelis. Jis gali būti įterptas į popierių arba iš dalies matomas popieriaus paviršiuje. Jame matomi mikroužrašai. Įterptas į popierių ir punktyrinis apsauginiai siūleliai pakėlus prieš šviesą arba pereinančioje šviesoje matomi kaip tamsi linija.
Averso ir reverso tikslaus sutapimo ženklas. Vaizdo fragmentai, atspausdinti banknoto averse ir reverse, visiškai sutampa ir sudaro vientisą vaizdą banknotą pakėlus prieš šviesą ar žiūrint į dizaino elementą pereinančioje šviesoje.

PAVARTYKITE

Blizganti juostelė. Specialiais dažais atspausdinta juostelė, matoma banknoto paviršiuje. Vartant banknotą, ji įgauna auksinį/sidabrinį atspalvį – 50 litų (2003 m. laida), 10 ir 20 litų (2007 m. laida).
Mikroperforacija. Iš smulkių skylučių sudarytas nominalo skaičius – 100 litų (2000 m. laida), 10 ir 20 litų (2001 m. laida).
Optiškai kintantys dažai. Dažų spalva kinta keičiantis žiūrėjimo į juos kampui – nominalo skaičius 100 litų banknoto averso kairiajame apatiniame kampe (2000 m. ir 2007 m. laidos) ir juostelė 500 litų banknoto reverse (2000 m. laida).
Holograminė juostelė. Blizganti sidabro spalvos juostelė. Vartant banknotą, joje išryškėja nominalo užrašas ir/ar nacionalinės valiutos trumpinys LTL – 100 litų (2007 m. laida), 200 litų (1997 m. laida) ir 500 litų (2000 m. laida).
Paslėptas vaizdas. Nominalo skaičius, matomas žiūrint į banknotą smailiu kampu.

ĮSITIKINKITE

Mikrospausdinimas. Pasikartojantys mikrotekstai ir skaičiai, atspausdinti įvairiais spausdinimo būdais. Juos galima perskaityti per didinamąjį stiklą.
Serijos numeris. Raidės ir skaičiai, atspausdinti iškiliosios spaudos būdu. Horizontalus serijos numeris atspausdintas dažais, turinčiais magnetinių savybių, o vertikalaus serijos numerio dažai švyti ultravioletinėje šviesoje.
Vaivorykštinis spausdinimas. Spausdinimo metodas, kai naudojamų dažų spalva tolygiai keičiasi iš vienos į kitą, nėra aiškios ir griežtos perėjimo ribos.
Apsauga ultravioletinėje šviesoje. Dizaino elementai (nominalo skaičiai, stačiakampis su nominalo skaičiais), atspausdinti specialiais dažais ir matomi tik ultravioletinėje šviesoje.
Apsauginiai plaušeliai popieriuje. Banknotų popierius pagamintas su apsauginiais plaušeliais. Jie ultravioletinėje šviesoje švyti mėlynai, žaliai, geltonai, raudonai (spalvų kiekis ir kompozicija priklauso nuo banknoto nominalo).
Apsaugos nuo kopijavimo požymis. Iš įvairių krypčių linijų sudarytas apsauginis tinklelis. Kopijuojant jos susiskaido į atskirus fragmentus ir nesudaro ištisinių linijų.

  

 

Atnaujinta 2016-07-01